Jak využít okolní lidi k seberozvoji

25.06.2026

Žijeme v době, ve které se spousta lidí soustředí na to, jak z okolních lidí tvořit co možná nejvíc ohleduplné lidi, kteří budou dávat pozor na to, aby vlastním vystupováním nikoho neurazili. Nicméně, často zapomínáme na to, že stejně tak, ne-li víc důležité je, aby jednotlivci přebírali zodpovědnost za vlastní komplexy a uměli s nimi pracovat tak, aby se jich to co dělají, nebo říkají ostatní, zase tolik nedotklo.

Lidé nám totiž do hlavy nevidí. To co urazí nebo zasáhne jednoho, nemusí urazit druhého. Vše se odvíjí od našich předchozích zkušeností a naši schopnosti pracovat / vypořádat se s interními problémy a komplexy.

Je jednoduché urazit někoho, kdo se sebou není interně tzv. srovnaný. Proto je důležité pracovat na tom, abychom budovali sebe, abychom byli interně silnější a stabilnější, spíše než abychom od ostatních očekávali, že nám uvidí do hlavy a budou našlapovat kolem našich interních nevyřešených problému. 

Ostatní lidé nám slouží jako jeden z nejlepších seberozvojových nástrojů, především pokud nás dokáží nějak triggerovat. Nejčastěji nás totiž triggerují protože:

  1. Řeknou něco, co se nám nelíbí, ale co vnitřně cítíme, že je to pravda.
  2. Řeknou něco co nás zasáhne, protože jsme závislí na externí akceptaci, validaci a pozornosti, což je následek nedostatku zdravého sebevědomí, sebelásky a seberespektu.

V obou případech jsou příčiny problému naše interní nedostatky, se kterými je třeba se vypořádat a to prostřednictvím toho, že :

  1. Popřemýšlíme nad tím, proč věříme tomu, co říkají a jestli to náhodou pravda není. Pokud zjistíme, že to pravda je, tak to buď změníme, nebo se s tím vypořádáme (ne vždy totiž něco měnit chceme / můžeme). V tomto případě je klíčová upřímnost se sebou samým. Pokud jsme o tom upřímní, přebíráme si to za svoje, tím nad tím přebíráme i kontrolu, čímž ubíráme kontrolu ostatním, aby to využívali ať už vědomě nebo nevědomě proti nám.
  2. Vybudujeme si zdravou míru sebevědomí, sebelásky a seberespektu, abychom nebyli tak fixovaní na externí pozornost, akceptaci a validaci. Tím eliminujeme vliv externí zpětné vazby obecně. 


Share